Uppföljning av regioner 2024
Uppföljning av funktionshinderspolitiken
Ta del av uppföljningen av funktionshinderspolitiken för regioner från 2024.
Årets enkät har besvarats av 19 av landets 21 regioner. Med ett par undantag är svaren jämförbara med 2023 års enkät. Sammantaget indikerar resultaten dock stora skillnader i hur långt regionerna har kommit i sitt funktionshinderspolitiska arbete.
De positiva framstegen som har skett syns när det gäller i vilken grad regionerna säkerställer tillgänglighet i upphandlingar och på externa webbsidor. Jämfört med 2023, är det i årets enkät ungefär dubbelt så många regioner som dels ställde krav på tillgänglighet i alla eller de flesta upphandlingar, dels följde upp kraven.
Det är dock bara hälften av regionerna som under 2024 ställde sådana krav och gjorde uppföljningar. Vad gäller externa websidor har nästan tre av fyra i hög utsträckning utformat dessa på ett tillgängligt sätt, jämfört med två av tre i enkäten för 2023.
Upphandling och digital tillgänglighet är samtidigt exempel på områden där det finns stor osäkerhet och brister. Till exempel anger varannan svarande att de inte vet ifall de har arbetssätt för att säkerställa att produkter eller tjänster som upphandlas är tillgängliga för olika målgrupper. När det gäller digital tillgänglighet är det bara var fjärde som i hög utsträckning har utformat interna arbetsplattformar respektive externa digitala tjänster på ett tillgängligt sätt.
Nästan alla regioner inkluderar i någon utsträckning tillgänglighet i det systematiska arbetsmiljöarbetet, de flesta i stor eller viss utsträckning. En majoritet av regionerna uppger också att de i stor utsträckning har tillgängliga rekryteringsprocesser. Mer än var tredje region saknar samtidigt rutiner för att skapa tillgängliga beslut.
För första gången har frågor om krisberedskap inkluderats i enkäten, och området visar några av de svagaste resultaten. En majoritet av regionerna saknar målsättningar, riktlinjer eller strategiska beslut kopplade till funktionshinder och tillgänglighet inom krisberedskap och civilt försvar. Dessutom saknar sju regioner rutiner för att nå alla invånare med funktionsnedsättning i händelse av kris eller krig.
I fråga om den fysiska tillgängligheten anser sig alla genomföra tillgängliga externa evenemang, men i varierande grad. Samtidigt arbetar bara hälften i hög utsträckning med att förbättra tillgängligheten i de egna verksamhetslokalerna.
Publikationstyp
Rapport
Utgivningsår
2025
Antal sidor
65
Artikelnummer
2025:9
ISBN (digital)
978-91-989334-7-5 (pdf)