Senast uppdaterad:
24
juni
Få syn på dagens omsorg genom historiens ögon
12:00 - 15:00, Värmdö kulturhus
Ta med dina kollegor på en lunchföreläsning där ni också får möjlighet att reflektera över hur vår historia påverkar oss idag.
MFD ger dig ny kunskap och inspiration om funktionshinderspolitiken: då, nu och framåt. Vi diskuterar om hur olika insatser i samhället har fungerat och vilken utveckling har skett. Tillsammans reflekterar vi om mänskliga rättigheter, möjligheten till egna val och vad det innebär att leva på lika villkor som andra.
Föreläsningen sker i anslutning till utställningen Inlåst och utanför. Synen på människor genom historien - om funktionsnedsättning och institutionsvård. Vi avslutar föreläsningen med en gemensam tur runt utställningen.
Målgrupp
Föreläsningen passar dig som arbetar med att stödja personer med funktionsnedsättning i sin vardag.
Du arbetar troligtvis inom personlig assistans, på grupp- eller servicebostad, daglig verksamhet eller på socialförvaltningen inom LSS.
Du kan till exempel vara enhets- eller verksamhetschef, stödassistent, boendestödjare, LSS-handläggare, arbetskonsulent, samordnare eller stödpedagog.
Program
12.00: MFD bjuder på lunchmacka
12.30: Välkommen och inledning
Brita Törnell, Myndigheten för delaktighet
12.40: ”Institutionerna lockade fram det bästa och det sämsta hos personalen”
Hans Hallerfors, föreläsare
Hans ger en bild av institutionerna och livet såg ut där och utvecklades från slutet av 1800-talet fram till år 2000 då de stängdes ner. Han talar också om hur tillvaron där präglade de enskilda individerna och på vilket sätt institutionstänkandet lever kvar än idag.
Hans Hallerfors har lång erfarenhet av arbete på vårdhem för personer med intellektuell funktionsnedsättning och har varit delaktig i utvecklingen bort från institutionerna till dagens individuella stödformer.
13.30: Paus med kaffe
13.40: Diskussion i smågrupper
14.00: Gemensam reflektion och avslutning
14.30: Besök utställningen Inlåst och utanför tillsammans med MFD
Inlåst och utanför är en gripande utställning om en mörk, men viktig del av Sveriges historia: en tid då personer med funktionsnedsättning placerades på institutioner, isolerades från samhället och utsattes för vanvård och övergrepp.
Genom personliga berättelser och historiska insikter belyser utställningen hur samhällets syn på funktionsnedsättning har förändrats. Dessutom bjuds besökare in till reflektion om vår nutid och framtid.
Anmäl dig här
Evenemanget är kostnadsfritt. Sista anmälningsdag är den 16 juni.
Till anmälningsformuläret